RENKLER VE KİŞİLİĞE ETKİLERİ

Selamlar.Şu an okumakta olduğum bir kitaptan dikkatimi çeken bir kısmı sizlerle paylaşmak istedim.. Doç. Dr Ersin Altıntaş ve Devrim Çamur''un''Beden Dili'' adlı kitabı...İnsanlar üzerinde kullanılması en mümkün tanıma yöntemi bence beden dili. Biri size sözleri ile, ses tonu ile hatta bazen bakışları ile bile yalan söyleyebilir.

RENKLER

''Renklerin insan psikolojisi ve davranışları üzerinde önemli etkileri olduğunu modern psikoloji kabul etmektedr. Sevilen renkler aynı zamanda kişiliği de ele verir. Tıpta renkler Kromoterapide kullanılmaktadır. Bu yönetimin işlevini çeşitli biçimlerde ve sistemler içinde renkler kullanılarak kişilerin sinir sistemleri dengelemen ve böylelikle bazı hastalıkların önüne geçmek oluşturuyor.. Kromoterapide uygulanan başlıca sistemler, ''hastaların giysilerinin rengini değiştirmek, pencerelerinde aynı renklerde cam kullanmak, lambaların rengini farklılaştırmak, suyla belli renk birleşimi oluşturmak''şeklinde sıralanıyor. Kromoterapide renk dengelerinin yanı sıra meditasyon, iyi beslenme, uygun bir çevre düzeni gibi ayrıntılar da önem taşıyor. Kromoterapide renkler ve anlamları ise şöyledir:

MAVİ
Genellikle yıldızları, geceyi, insan sıcaklığını, kalıcı ve derin duyguları, düşünceyi ve dinlemeyi simgeler. Maviyi sevenler genellikle romantik ve duygusal bir kişiliğe sahiptirler. Yalnız maviyi kesinlikle benimsemeyenlere de dikat etmek gerekir. Bu kişiler de romantiktir ama duygularını farklı biçimde göstermektedir. Giyside mavi, sosyal bir kişiliğin göstergesidir. Çevreye uyumu hatırlatır. Mavi giyenlerin, ciddi ve iyi bir insan olduğu imajı yaygındır. Yatak odası, banyo ve çalışma odası için ideal renktir. Sinir sistemi bozukluğuna da birebirdir. Bu nedenle sıkıntılı olduğumuz zaman denizi ya da gölü seyrederek yatışmamız, sakinleşmemiz söz konusu olabilir.
KIRMIZI
Hareketi ve hızı simgeler. Kırmızı sevenleri duyguları yoğun yaşayan kişilerdir. Ne var ki, aşırı kırmızı sevgisi, kişide aynı zamanda despotik bir yan ve sinirli  bir kişilik göstergesi de olabilmektedir. Başkalarının dikkatini çekmek isteyenler kırmızı renkli elbiseler giyerler. Yemek masasının kırmızı bir çiçekle yada kırmızı peçetelerle süslenmesi de atmosferi daha sıcak bir hale getirebilir. Ayrıca erotizminde vazgeçilmez renkleri arasındadır.
SARI
Güneşin rengidir. Aynı zamanda umudun, ilginin, iyimserliğin ve evrensel aşkın rengidir. Sarıyı sevenler genellikle herkesle konuşan, geniş bir kültür hazinesine sahip sosyal tiplerdir. Elbiselerinde bu rengi tercih edenler, iyimser ve neşeli kişilerdir.
KAHVE
Bu rengi sevenlerin tipik özelliği herşeyin mükemmel olmasını istemeleridir. İçinde bulunulan ortamı sıcak gösteren bu renk oturma odası ve salon dekorasyonunda sıkça ullanılır.
YEŞİL
Dikkatin ve konsantrasyonun rengidir. Bu, yeşil bir ormana dalan kişideki ilk refleksi olması ile izah edilir. Bu rengi sevenler, sağlam bir iradeye ve başkalarını kontrol etme yeteneğine sahiptirler. Aşırı yeşil, kişinin süper denetimini, hafif yeşil ise boşvermişliği simgeler.
SİYAH
Varolma ve gençlik başkaldırısının tipik rengidir. Korku ve umutsuzluğun yanısıra ölümüde çağrıştıran siyah seramoni ve tören giysisi rengi olduğu gibi, cazibeninde rengi haline dönüşebiliyor. Ölçülü kullanıldığı taktirde dekorasyonda belli bir zerafetin işaretidir.
BEYAZ
Bütün toplumların kutsal rengidir. Bazılarında ölümü simgeleyen beyaz, aynı zamanda öteki hayatın başlangıcı sayılır. Bu rengi sevenler, çatışmadan uzak, farlı ve özgür bir dünyanın arayışı içinde olan insanlardır. Beyaz aynı zamanda saflığın ve aydınlığın simgesidir.
PEMBE
Kadınlara huzur veren bir renktir. Kimileri açık, kimileri sivri tonlara düşkündürler. Oysa erkelerin çoğu pembeyi ''sıradan, iğrenç''olarak nitelendirir. Pembe erkekleri kaçırır ve isteğini söndürür.
MOR
''Erotizmin sonu''anlamını taşıyan renktir. Mesleki açıdan da ikili ilişkiler açısından da seçilecek en yaşlı renktir. Sanatçı ruhlu insanların, meraklarını fantezileri ile yaşayanların, tutkun oldukları bu renk, işin ehli ehli aşıkların kopamadıkları renkler arasında yeralır.
GRİ
Ağırbaşlılığın, sadakatin ve sessizliğin simgesidir. Bu rengi tercih eden insanlar, genellikle işlerine gereğinden fazla önem veren, ciddi ama asla hırslı olmayanlardır. İkili ilişkilerde de gözleri yukarda değildir.

'''''Bu kadar yanmasam kim olurdum bilmiyorum, Ve yakmasan bu kadar, Ne renk olurdum.''''

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli :)